Invid PAR-P8TXIR28-AI 8 Megapixel Turret, Fixed Lens
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Features
  • 8 Megapixel Resolution
  • Fixed Lens
  • True Day/Night with IR Range up to 65-98’
  • True AI Human and Vehicle Classification for Line Crossing and Intrusion Detection
  • 20 FPS Recording and Live
  • True WDR 120dB
  • Smart Analytics
  • Micro SD Slot: Up to 256GB
  • Audio Input: Built-in Mic
  • IP67 Weatherproof
  • 12VDC/PoE Operation
  • ONVIF
  • Free iOS & Android Apps for Smart Phones & Tablets
  • Free Central Management Software (CMS)
  • Free MAC Client
Camera
PAR-P8TXIR28-AI
Image Sensor
1 / 2.8" CMOS
Image Size
3840×2160
Electronic Shutter
1 / 25 s ~ 1 / 100000 s
Iris Type
Fixed Iris
Min. Illumination
0.01   lux @ F1.2, AGC ON; 0 lux with IR
0.02   lux@F1.6, AGC ON; 0 lux with IR
Lens
2.8mm@F1.6, Horizontal FoV:109.7°;Vertical FoV:77.2°;Diagonal FoV:116.9°